You are here

Home

W jakich zastosowaniach żarówki LED się sprawdzają najlepiej?

Doświetlenie żarówkami tworzonymi na bazie techniki LED z wolna podbija oświetleniowy rynek ogólnoświatowy. Nawet tak wielkie jednostki jak General Electric czy Philips przyznają, iż za dziesięć do piętnastu lat diody LED będą tworzyły nie 5% jak to ma miejsce dzisiaj, lecz nawet 95% obrotu przedsiębiorstw związanych z oświetlaniem.

Diody LED
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Doświetlenie LED ma dzisiaj bardzo wielofunkcyjne funkcje. Zacząwszy od oświetlania budowli, poprzez oświetlenie oraz dekorację wewnątrz mieszkań, do latarek oraz tablic reklamowych. Poszczególne typy żarówek ledowych rozpoznajemy po ich oznaczeniach literowo-liczbowych na przykład, żarówki led gu10, gdzie litery znamionują typ mocowania a liczba znaczy jego średnicę.

Korzyści płynących z użytkowania oświetlania diodowego, również żarówek ledowych jest sporo. Z pewnością żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Da się je użytkować tak w środku, jak i zewnątrz budowli. Są one dziesięć razy bardziej oszczędne od tradycyjnych żarówek, a dwukrotnie bardziej od energooszczędnych świetlówek, dlatego są one coraz to częściej użytkowane w naszych domach.

Poza tym, diody LED są bardzo odporne na zmienne warunki pogodowe oraz drgania, toteż można je użytkować w bardzo wielu rozlicznych lokalizacjach. Żarówki diodowe niegroźne dla naszych oczu. Nadto żarówki takie nie przemęczają oczu, oraz nie oddziałują negatywnie na nastrój, gdyż nie nie mają tutaj miejsca drgania ni promieniowanie ultrafioletowe. Żarówki LED minimalnie się ocieplają, stąd m.in. ich trwałość.

technologia LED
Author: William Ward
Source: http://www.flickr.com
Żarówki Diodowe "żyją" około 45 000 godz., tudzież częstokrotne wyłączanie i włączanie nie skróci ich "życia", aczkolwiek siła świecenia żarówki ledowe z czasem ulega zmniejszeniu, po mniej więcej 30 tysiącach godz. świecenia ilość wydzielanego światła zmniejsza się o 1/2.

O ile chcemy użytkować diod, musimy bezwzględnie zabezpieczyć lampy niskonapięciowymi zasilaczami, albowiem są one wrażliwe na skoki napięcia. Żarówki LED są produkowane w wielorakich barwach, a światło jest dowolnie formowane, co daje bezgraniczne opcje ich zastosowania.

Dzisiaj żarówki Diodowe produkowane są dla każdych najpopularniejszych gwintów opraw. Rodzaj mocowania żarówki Led rozróżniamy po literowo-cyfrowych symbolach na przykład żarówki led gu10. Wartość cenowa żarówek LED jest porównywalna cenom świetlówek energooszczędnych. Przypuszcza się, iż będą one coraz tańsze.