You are here

Home

Modne sposoby na ciekawą tapetę

Ściany są na pewno jednym z najistotniejszych elementów dekoracyjnych każdego pomieszczenia. Trzeba wziąć to pod uwagę i planując sposób dekoracji pomyśleć także nad ciekawymi rozwiązaniami dla ścian. Rzecz jasna, gdy ktoś jest miłośnikiem klasyki może pozwolić sobie na pomalowanie ścian na określony kolor. Dziś jednak powszechne są również inne rozwiązania, jak przykładowo tapety/fototapety o różnych wzorach, lub kamienie dekoracyjne.

fototapeta - wybrzeże
Author: Yinan Chen
Source: http://www.flickr.com
Zastanawiając się nad wyborem najlepszej dla siebie opcji należy przemyśleć parę kwestii: rozmiar pomieszczenia, jego stylistykę, osobiste preferencję oraz co najważniejsze – posiadane fundusze. Na przykład, kamienie dekoracyjne w małych pokojach mogą stanowić element nazbyt przytłaczający, pomniejszający dodatkowo powierzchnię, ponieważ same w sobie są już dość masywne. Należy wziąć to pod uwagę. Ewentualnie, dobrze jest zdecydować się na pokrycie kamieniem tylko jednej ściany, w takim przypadku będzie on stanowił tylko element dodatkowy.

Niebanalną alternatywą dla zwyczajnych ścian są popularne dzisiaj fototapety, zwłaszcza fototapety uliczki - fototapety z motywem uliczek, jakie są w stanie optycznie powiększać pomieszczenie oraz nadać mu pewnego rodzaju głębię. Fototapety takie są stosowne zarówno do pomieszczeń wykończonych nowocześnie, jak również do tych, które są zdecydowanie bardziej klasyczne. Wszystko zależy od tego, jaki wzór się docelowo wybierze.
Tapety i fototapety to interesująca oferta dla tych osób, którym jednolity kolor ścian już dawno spowszedniał. Na rynku proponowany jest ich nadzwyczaj szeroki wybór, wobec tego niezależnie od wymagań, odszuka się odpowiedni artykuł. Znakomicie, jeżeli tapeta nie będzie nachalna, dość mocno zdobiona, w szczególności jeśli meble są dekoracyjne. Tapety powinny stanowić dla nich tło. Na pierwszy plan mogą wysuwać się jedynie w momencie, kiedy mieszkanie jest urządzone surowo, a meble cechują się prostymi formami. W takim przypadku tapeta czy fototapeta stanowi jeden mocny punkt, jaki zwraca uwagę.

Dużo większym zainteresowaniem odznacza się również sztukateria, która była powszechna w kamienicach przedwojennych, ale w budownictwie socjalistycznym podobne ozdoby uznawano za element niepotrzebny. Dziś sztukateria ma grono wiernych wielbicieli, ponieważ jest w stanie zapewnić atrakcyjny rezultat.