You are here

Home

Wpływ światła na nastrój w mieszkaniu. Jakie oświetlenie będzie pasowało do konkretnych miejsc?

Światło w mieszkaniu to nie jedynie coś koniecznego, ale i część aranżacji. Nie wszyscy pewnie są czegoś takiego świadomi przez co dosyć luźno podchodzą do tego tematu. Nie zdając sobie z tego sprawy, doprowadzamy tym samym do sytuacji, w której mieszkanie staje się jakby trochę bez wyrazu. Co możemy zrobić by tą sytuacje zmienić? Jak zrobić odpowiedni nastrój w naszym domu?


Po pierwsze ważna jest barwa światła. Wpływa ona na komfort domowników, tym bardziej gdy dużo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło jest ciepłe czy zimne posiada ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeszcze do niedawna ciepła barwa światła była domeną tradycyjnej żarówki, natomiast lampy typy LED czy świetlówki emitowały zimne światło.
konstrukcja led
Author: Artemas Liu
Source: http://www.flickr.com
To się już całe szczęście zmieniło obecnie istnieją pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru. Światło ciepłe sprawia, że łatwiej jest oddać relaksowi, uspokaja nas, odpręża jak również pozytywnie nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Chłodne światło natomiast sprzyja pracy, pobudza, ma dobry wpływ na koncentrację.

Jeśli chodzi o światło właściwe do konkretnych pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie światło najbardziej zbliżone do białego. Przy montażu trzeba wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, która będzie odpowiednia na wilgoć panującą w łazience - zasilacz modułowy IP67. W tym pomieszczeniu przyda się parę mniejszych żarówek LED, żeby mieć możliwość rozjaśnić konkretne miejsce w łazience, takie gdzie tego potrzebujemy, bez konieczności palenia światła w całej łazience. Dobrze też przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, zamontować lampki, które mają jak największy wskaźnik oddawania barw. Wartość ta opisywana jest przez oznaczenie Ra i z reguły im wyższa jest taka wartość tym korzystniej.


W kuchni dobrze jest zamontować oświetlenie LED o ciepłej barwie do tego zasilacz 12V będzie dobry (zobacz zasilacze 12V). Cieplejsza barwa światła spowoduje, iż jedzenie będzie prezentowało się bardziej apetycznie. W salonie natomiast warto zamontować światło górne jaśniejsze, jak i lampy stojące z cieplejszym światłem. To przecież w salonie często oddajemy się relaksowi, ale też przyjmujemy gości. Warto zrobić tam miły, przyjemny nastrój.

Artykuł: czytaj więcej.