You are here

Home

Czym jest florystyka, a czym pozostałe definicje, jak bukieciarstwo czy ikebana? Czym się różnią? Co o tym myśleć?

Czym jest florystyka? Jest to dział botaniki, a mianowicie mówiąc konkretniej geografii roślin i geobotaniki, jakiego zadanie jest inwentaryzacja flory dla ustalania spisu gatunków roślin łącznie z podaniem ich stanowisk na konkretnym obszarze. Jesteśmy w stanie również przyznać, iż zajmuje się badaniem zasięgów roślin, a również grupowaniem roślin na podstawie kryterium zasięgowym. Te wyniki różnych badań florystycznych mają dużą wartość dla oceny stanu ochrony różnorodności biologicznej.
W takim sensie można też powiedzieć o definicji bukieciarstwa, czyli o sztuce układania kwiatów i pozostałych elementów roślinnych w różnorodne kompozycje. Są to więc bukiety, wiązanki, wieńce czy girlandy. Jest to sztuka powszechnie znana od starożytnych czasów, zaś rozwój jej nastąpił w dwóch kierunkach, czyli dekoracyjnym, szczególnie w naszej części świata i symbolicznym – Azja, zwłaszcza w Japonii. Tam powstała tak zwana ikebana.W odróżnieniu od bukietów dekoracyjnych w stylu zachodnim, ta japońska sztuka układania kwiatów polega na kreowanie harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. Podczas, gdy ludzie Zachodu skupiają się mocniej na ilości i barwach roślin, tak Japończycy lubią podkreślać lineralne aspekty kompozycji. W ten sposób więc rozwinęli sztukę, która obejmuje nie jedynie kwiaty, ale również naczynia czy łodygi.


Cała ta filozofia układania kwiatów polega na trzech najbardziej istotnych punktach, które symbolizują ziemię, niebo i ludzkość. Zjawiskowe bukiety możemy też tworzyć korzystając ze sztucznych kwiatów. Być może nie gwarantują one takiej radości, jak prawdziwe kwiaty, jednakże są interesującą alternatywą.
Author: Ter Steege Poland

Wpisując kwiaty sztuczne lub sztuczne kwiaty prawdopodobnie dotrzesz do wielu ofert. Niektóre osoby niezwykle lubią sztuczne kwiaty, bo nigdy one nie więdną, więc jak nie chcemy się zamartwiać o takie sprawy, to jest to jednakowoż bardzo dobra sposobność. Pomimo to, jeśli myślimy tylko o kwiatach prawdziwych, to pamiętajmy zawsze, żeby zakupywać najlepsze artykuły florystyczne, jakie będą przydatne z pewnością w zakresie pielęgnacji, lecz nie tylko. Artykuły florystyczne znajdą zastosowanie w wielu sytuacjach, dzięki czemu nasze bukiety, troska o nie będą stały na najbardziej zaawansowanym poziomie. Już teraz korzystnie się zainteresować takimi artykułami. To faktycznie będzie najlepsze dla naszych kwiatów, a także dla naszego samopoczucia. Jak zobaczymy pięknie rosnące kwiaty, to przecież będziemy się radować z takiego obrotu sprawy.