You are here

Home

Źródła światła standardowe i nowoczesne

Rodzaj światła jest bardzo znaczący w każdym wnętrzu. Nie do wszystkich czynności i zadań wystarcza bowiem światło słoneczne. Najgorsza sytuacja w tym względzie jest w okresie zimowym, gdy bardzo wcześnie robi się ciemno i trzeba wówczas stosować sztuczne oświetlenie. Jest właściwie wiele wnętrz, które wcale nie mają dostępu do światła słonecznego. Są to w szczególności pomieszczenia położone w podziemiu.

lampa w stylu japońskim
Author: Annabelle Orozco
Source: http://www.flickr.com
W takich pomieszczeniach zazwyczaj wykorzystywane jest oświetlenie nowoczesne (tu dowiesz się więcej). Ogólnie wybór źródła oświetlenia zależy od typu wnętrza, a zatem w pierwszej kolejności od czynności, które w określonym wnętrzu są zwykle wykonywane. Jasne jest przykładowo, że sklepy rzemieślnicze, których pracownicy wykonują precyzyjne operacje na drobnych częściach wymagają dobrego światła. Tak jest na przykład w przypadku zakładów zegarmistrzowskich czy złotnickich, w których części produktów są niezwykle drobne i szczegółowe.

Standardowe oświetlenie
Dawniej do oświetlania domów wykorzystywane były różnorodne przyrządy nienapędzane prądem elektrycznym. Były to między innymi znane także współcześnie świeczki wytwarzane z wosku i łoju. Kolejnym etapem było skonstruowanie lamp na różnorodne paliwa jak na przykład nafta. Po pojawieniu się elektryczności sytuacja drastycznie się zmieniła. Po pewnym czasie możliwe stało się bardzo jasne oświetlanie wnętrz, a jedna żarówka mogła być wykorzystywana przez długi czas. Standardowe żarówki zawierają w sobie drut zrobiony z wolframu, będący tą częścią, która daje światło. Tradycyjne lampy kryształowe (więcej: interesujące źródło) i żyrandole zazwyczaj zawierają małe żarówki standardowe.

Innowacyjne oświetlenie
W ostatnim czasie technologia rozwinęła się w dużym stopniu. Dotyczy to także kwestii oświetlenia. Standardowa żarówka powoli odchodzi do lamusa, zastępowana przez żarówki nowego typu. Bierze się to głównie z powszechnego dążenia do energooszczędności. Żarówki nowego typu umożliwiają dużo niższe zużycie prądu elektrycznego. Są znacznie droższe, jednak wystarczają na długi czas. Jest to więc zakup opłacalny. Coraz więcej ludzi także obecnie wybiera białe światło żarówek w miejsce żółtego, które było jeszcze niedawno bardzo często spotykane.