You are here

Home

Żarówka ogromnie zmieniła codzienne życie ówczesnych ludzi

Żarówka została wynaleziona sporo lat temu i był to wynalazek który ogromnie zmienił codzienne życie ówczesnych ludzi. Stosowane wcześniej świeczki były drogie, powodowały pożary i dawały mało światła. Przez żarówki ludzie dostali możliwość pracy przez dużo więcej godzin, co przyczyniło się do dynamicznego wzrostu przemysłu. Żarówki w różnych wersjach stosuje się po dziś dzień, chociaż rola klasycznych, wypełnionych gazem z pręcikiem wolframowym w środku cały czas maleje.
lampa
Author: Nacho
Source: http://www.flickr.com
Główną przyczyną takiego stanu jest duża utrata energii, w klasycznych żarówkach tylko niewielka jej część będzie przetwarzana na światło, a reszta ucieka w postaci ciepła. Z tego też powodu inżynierowie od wielu lat badają nowe technologie, które pozwalają na przyoszczędzenie nieco prądu, gdyż większość z nas używa przynajmniej kilku żarówek codziennie, i zmniejszenie zapotrzebowania na prąd dać może ogromne ekonomiczne korzyści dla wszystkich ludzi.
Żarówki znaleźć można wszędzie, wystarczy dookoła się rozglądnąć. Wiszą przy suficie w lampach i żyrandolach, mają je również lampy podłogowe, zamontowane w łazienkach i na korytarzach - oświetlenie przednie. Dzisiaj coraz częściej w miejsce typowej żarówki używa się żarówki halogenowe czy zdobywające coraz większą popularność żarówki LED. Niektóre z nich zużywają nawet 80 procent mniej energii, tak więc jeżeli w domu będą dwie lampki dziecięce (dekoracyjne lampy błyskowe na tej stronie), z jakich każda będzie świecić parę godzin dziennie, to w skali roku oszczędność na zamianie typowych żarówek na oszczędnościowe będzie znacząca.
lampa
Author: Jay Cross
Source: http://www.flickr.com
Co prawda w nowoczesne źródła światła trzeba na początku trochę więcej zainwestować, lecz odwdzięczają się one długim, bezawaryjnym działaniem i niskimi rachunkami za energię.

Oprócz domu żarówki znaleźć także można w większości pojazdów, którymi jeździmy, każdy z samochodów musi być wyposażony w lampy przednie, które oświetlają drogę przed nim, oraz lampy tylne mające czerwony kolor. No i zapomnieć nie można o urządzeniach, jakie ludzie przy sobie noszą, jak można zauważyć w dużej części telefonów znaleźć można lampy błyskowe, które gdy będzie taka potrzeba posłużą także jako latarka.